هادی ایزدپناهی در جلسه قرآن چهارده معصوم(ع) عنوان کرد:
گروه جلسات و محافل: جلسه قرآن هادی ایزدپناهی، قاری ممتاز کشورمان با حضور داوود کریمی و سعید شاملو، از دیگر قاریان ممتاز و شرکت قرآن‌آموزان از سنین مختلف در مسجد چهارده معصوم(ع) محله بزرگراه کردستان برگزار شد.

به گزارش  خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)،  جلسه قرآن مسجد چهارده معصوم (علیهم‌السلام) واقع در بزرگراه کردستان، خیابان ۲۷، ۲۰متری اول، شب گذشته ۲۱ تیرماه توسط هادی ایزدپناهی، قاری ممتاز کشورمان از ساعت ۱۹ الی اذان مغرب و عشاء برگزار شد.

در این جلسه قرآن که بیش از ۱۵ سال قدمت دارد علاوه بر آموزش قرآن به برخی قرآن آموزان برنامه ای در خصوص شعر و ادبیات ارائه شده است. نوجوانان جلسه در مدح قرآن اشعاری را حفظ نموده و در جلسه ارائه می‌دهند.

نشود///ضرورت صحیح خوانی قرآن برای عموم مردم+صوت و عکس

ایزدپناهی در تحلیل شعرخوانی دو نفر از اعضای نوجوان جلسه که شعری از استاد حِسان را می خواندند گفت: یکی از نکات مهم در اجرای هنرهایی که با خواندن سروکار دارند مانند قرائت قرآن، مداحی، آواز، شعرخوانی و ... تسلط بر معناست. اگر معنا را بدانیم و با آن انس بگیریم بهتر می‌توانیم مطلب را به دل مخاطب بنشانیم. در خواندن شعر و دکلمه رعایت سه نکته خواندن را جذاب می‌کند: رعایت سکوت‌ها، بالا و پایین بردن صدا و تند و کند کردن سرعت و هر سه نکته ارتباط مستقیمی با معنا و مفهوم متن دارد.

نشود///ضرورت صحیح خوانی قرآن برای عموم مردم+صوت و عکس

هادی ایزدپناهی در ادامه با اشاره به اینکه محور این جلسه در حال حاضر آموزش روخوانی، روانخوانی و ترتیل است تصریح کرد: تجربه نشان داده که در روش‌های آموزش قرآن برای مخاطب فارسی زبان، اصرار بر رعایت موارد تجویدی و صوت و لحن او را از صحیح خوانی بازداشته است؛ تا جایی که به دفعات مشاهده شده که افراد، مراتب بالای علمی دانشگاهی را کسب می‌کنند اما هنوز در روخوانی قرآن مشکل دارند. آنچه برای عموم مردم ضرورت دارد صحیح‌خوانی قرآن است و در ادامه آن پرداختن به مفاهیم.

وی افزود: بنابراین برای عموم مردم تا می‌توانیم باید از حواشی فاصله بگیریم. برای فردی که هنوز قرآن را با لهجه فارسی روان و اصطلاحا روزنامه‌وار نمی‌خواند، اصرار بر تجوید و صوت و لحن یک آسیب جدی است و او را از مسیر اصلی دور می‌کند. چنانچه فردی در روانخوانی به حد مطلوب رسید و علاقه‌مند بود می‌توان او را در مرحله ترتیل و تجوید وارد نمود. بنده به‌شخصه این مطلب مهم را با چند تن از اساتید آموزش قرآن در میان گذاشته‌ام و ایشان نیز آن را تایید نموده‌اند.

نشود///ضرورت صحیح خوانی قرآن برای عموم مردم+صوت و عکس

در پایان این جلسه صمیمی، تلاوت قاریان مهمان، سعید شاملو و داوود کریمی از قاریان ممتاز کشورمان صورت گرفت و این قاریان خوشخوان مورد تشویق افراد حاضر در مسجد قرار گرفتند. با رسیدن اوقات ملکوتی اذان مغرب و عشاء، میلاد ایزدپناهی، قاری ممتاز و برادر هادی ایزدپناهی اذان مغرب و عشاء را گفت و قرآن‌آموزان به صفوف نماز جماعت مسجد، ملحق شدند.

جلسه قرآن مسجد چهارده معصوم(علیهم‌السلام) در شش ماهه اول سال، روزهای چهارشنبه هر هفته یک ساعت و نیم قبل از اذان مغرب و در شش ماهه دوم سال پس از نماز مغرب و عشاء برگزار می‌شود. در ادامه تلاوت‌های این جلسه ارائه می‌شود.

داوود کریمی

دریافت
سعید شاملو
دریافت

منبع :
http://iqna.ir/fa/news/3618501